W niedalekiej odległości od zachodniej granicy naszego osiedla leżą tereny przemysłowe Konstantynowa Łódzkiego. Jest to dla nas uciążliwe sąsiedztwo. Dlatego też, realizując cele zapisane w Regulaminie Stowarzyszenia NASZE SMULSKO, podjęliśmy działania zmierzające do zachowania strefy ochronnej na obszarze zaznaczonym na mapie.
I. W marcu 2019 r. skierowaliśmy do Burmistrza Miasta Konstantynów Łódzki wniosek o ustanowienie strefy ochronnej pomiędzy strefą przemysłową Konstantynowa Łódzkiego a strefą zamieszkania osiedla SMULSKO, w którym wskazaliśmy, że:
1) Powyższy obszar jest jedynym korytarzem buforowym stanowiącym naturalną granicę między istniejącym terenem przemysłowym a zabudową mieszkaniową. Stanowi przedłużenie Parku na Smulsku, zbudowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, który chroni osiedle mieszkaniowe przed uciążliwościami ŁSSE.
2) Jest to teren podmokły ze stawami tworzącymi unikatowy zespół przyrodniczy, objęty ochroną dziko żyjących zwierząt. Mówią o tym obowiązujące decyzje Regionalnego i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wartość przyrodniczą tego terenu potwierdzili także specjaliści Rady Ochrony Przyrody i Łódzkiego Koła Ochrony Przyrody SALAMANDER.
3) Wskazany przez nas obszar wpisuje się w ogólne zasady zrównoważonego rozwoju miast. Stanowi przeciwwagę dla obszaru przemysłowego, chroniąc sąsiadującą zabudowę mieszkaniową.
4) Członkowie i Pełnomocnicy Zarządu Stowarzyszenia odbyli kilka rozmów z Burmistrzami Konstantynowa Łódzkiego i Przewodniczącą Rady Miejskiej, uzasadniając złożony wniosek. Uczestniczyli także w dwóch posiedzeniach Komisji Infrastruktury Technicznej i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Konstantynów Łódzki.
Niestety, Rada Miasta Konstantynów Łódzki podjęła 30 maja 2019 r. uchwałę nr 69/19 o odrzuceniu naszego wniosku.
II. W lipcu 2019 r. złożyliśmy do Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego wniosek o wznowienie postępowania o ustalenie warunków zabudowy dla terenu objętego naszym wcześniejszym wnioskiem o ustanowienie strefy ochronnej pomiędzy strefą przemysłową miasta Konstantynów Łódzki i strefą mieszkaniową osiedla Smulsko w Łodzi i wstrzymania realizacji przedmiotowych decyzji.
Niestety, Burmistrz Miasta Konstantynów Łódzki podjął 29 października 2019 r. postanowienie o odmowie wznowienia postępowania.
III. W listopadzie 2019 r. złożyliśmy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na powyższą odmowę.
Niestety, w lutym 2020 r. SKO postanowiło utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie Burmistrza Miasta Konstantynów Łódzki.
IV. W czerwcu 2019 roku wystąpiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi z wnioskiem o zbadanie czy decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 27.04.2012r. utrzymana w mocy przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzją z dnia 26.03.2013r. jest przestrzegana przez władze Konstantynowa Łódzkiego.
Nasze wystąpienie zainicjowało postępowanie RDOŚ zmierzające do wyjaśnienia czy na terenie stawów (dawnych glinianek) pomiędzy strefą przemysłową i strefa zamieszkania osiedla Smulsko zaistniała szkoda lub czy nastąpiło bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku naturalnym zamieszkałym przez chronione gatunki płazów i ptaków.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi przeprowadziła w obecności przedstawicieli naszego stowarzyszenia oględziny przedmiotowego terenu dwukrotnie w roku 2020 i 2021. Jesteśmy stroną bogatej korespondencji z Burmistrzem Konstantynowa Łódzkiego, Starostą Pabianickim, Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Łodzi, Towarzystwem Ochrony Przyrody SALAMANDRA, Katedrą Badania Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu Łódzkiego.
Niestety w grudniu 2021 r. i w marcu 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał dwie decyzje o umorzeniu postępowania dla części działek położonych w strefie ochronnej.
Od tych decyzji odwołaliśmy się do Generalnego Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.Czekamy na odpowiedzi.
W maju 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję o zachowaniu zbiorników wodnych na części działki położonej w strefie ochronnej i polecił :
- zachowanie obecnej powierzchni zbiorników, których powierzchnie określono w wyniku ich okonturowania za pomocą punktów załamania GPS,
- zachowanie naturalnej linii brzegowej,
- nie umacnianie brzegów zbiorników, ani przekształcanie w inny sposób,
- zachowanie roślinności szuwarowej, w przypadku jej zniszczenia obsianie gatunkami rodzimymi zgodnie z siedliskiem,
- pozostawienie naturalnych płycizn, nie pogłębianie zbiornika w tych miejscach,
- nie grodzenie bezpośrednio zbiornika, nie stawianie wysokich murków uniemożliwiających przemieszczanie i migrację płazów.
Na załączonej mapie zobrazowano aktualny stan użytkowania terenu i decyzji RDOŚ.
